Pilates Institute®

Informace o :

  • Pilates
  • Pilates Institute®
  • školení pro instruktory
  • školení pro osobní trenéry
  • seznam instruktorů a trenérů Pilates

v České a Slovenské republice naleznete v odkaze PILATES INSTITUTE® CZECH.

ÚVODNÍ SLOVO O PILATES?

Pilates je jeden z nově objevených systémů cvičením, který nyní řadíme do skupiny body & mind spolu s jógou, chi-toningem a dalšími druhy cvičení. Za celou dobu své historie Pilates metoda prošla vývojem jak přímo samotným autorem Joseph Hubertus Pilates tak i poté jeho neoficiálními žáky. Přímá definice Pilates metody je založena na základních principech, které sám autor již použil v roce 1934 při vydání prvního díla: Return to Life Through Contrology.

pilates-clinic-daniel-muller-vadne-drzeni-tela-01Mnoho lidí zkouší Pilates metodu, neboť trpí bolestmi zad v důsledku vadného držení těla. Současné pojetí cvičení Pilates metody však nemusí přinést požadované výsledky běžné populaci, neboť na rozdíl od klasického vedení Pilates metody trenér - klient (ang. one to one) nedochází ve skupinách k přesnému individuálnímu nastavení držení těla a následnému odstranění případných bolestivostí zad, páteře a kloubů.

Z dlouholeté zkušenosti vedení lekcí skupinového charakteru vyplývaly požadavky na změnu v metodice a didaktice Pilates metody nejen z od samotných trenérů ale i z řad klientů, kterým původní systém dělal při cvičení potíže. Představme si klienta s vadným držením těla (viz obrázky s křížem) či s výhřezem ploténky, který cvičí základní sestavu původních 34 cviků a odchází z hodiny bez bolestivosti zad.

pilates-clinic-daniel-muller-vadne-drzeni-tela-02Bohužel tato situace nikdy nenastala a nikdy ani nenastane, vždy totiž po lekci skupinového tréninku Pilates budou lidé s vadným držením těla trpět více či méně opakovatelnými bolestmi zad, páteře a kloubů. Proto se na základě fyzioterapeutického výzkumu aplikovaného na Pilates metodu vytvořil ucelený cvičební komplex PILATES INSTITUTE®, který zohledńuje individuální možnosti každého klienta i ve skupinových lekcích.

Tvůrcem konceptu Pilates Institute®, je Michael King, který jako první zohlednil individuální možnosti jednotlivých variant vadného držení těla při cvičení základních Pilates cviků. Toto novodobé pojetí zdravotního cvičení v systému modifikací a variant základních Pilates 34 cviků je šetrnější, dokonalejší a především méně rizikovější než klasické taneční pojetí aplikované pro běžnou populaci.

Cvičební systém Pilates Institute®, jako jedna z cest preventivního cvičení, nám může pomoci vyplnit mezeru prevence u běžné populace i s malými drobnými zdravotními problémy a zabránit tak následným lékařským operativním či fyzioterapeutickým zákrokům plynoucí z vadného držení těla.

fotografie: TATE INTERNATIONAL, s.r.o., práva používání fotografií vyhrazena společnosti a Danielu Mullerovi