PLYNULOST - 6. princip Pilates

pilates_clinic_daniel_muller_magic_circle_roll_upZvládnutí plynulého pohybu při cvičení Pilates je dalším krokem vedoucí k dosažení svých cílů pro zdokonalení pohybového aparátu v návaznosti na celkové držení těla. Každý z nás má svůj cíl, čeho chce dosáhnout. Ať je to jen získat dobrou kondici, či si jen protáhnout své tělo tím nejdokonalejším systémem - a to cvičením Pilates.

Pravidlo či princip plynulosti je více či méně spojován s pravidlem dýcháním. Právě dech musí být prováděn v pravidelných cyklech nádechu a výdechu pod stálou kontrolou a plynulostí - viz předchozí pravidla Pilates. Poté na základě bráničního dechu jsou prováděny všechny pohyby pomalu, plynule a precizně, tak jako kolo točící u auta při stejné rychlosti po "německé" vozovce.

Díky plynulému provádění pohybů dochází k vyrovnání excentrické a koncentrické kontrakce (lidově ke stahu a natažení svalu), čímž se síly vyrovnávají a pohyb se stává kontrolovaným. Obě fáze plynulého, precizního pohybu vedou k dosažení vyváženého "zdravotně funkčního tréninku", který je synonymem tohoto století v oblasti rozvoje tělesné a sportovní kultury. Dokonalý léčebný efekt zdravotně funkčního tréninku je neocenitelný jak v moderním fitness hlubokého svalového stabilizačního systému páteře, tak především ve fyzioterapii, kde jej používají fyzioterapeuti při rekonvalescenci pacientů již řadu let.

Plynulý pohyb je velice důležitý při jákémkoli tréninku, aby nedocházelo k poškozování páteře či kloubních pouzder. Systémy opěrné (skelet) a svalové soustavy hrají v plynulém pohybu nejdůležitější roli, kterou celkově řídí centrální nervový systém CNS - princip koncentrace a kontroly Pilates metody.

Ze začátku Pilates lekcí je pravidlo plynulosti zachováváno především u jednotlivých cviků. Postupně po zvládnutí předchozích principů Pilates cvičení se pravidlo plynulosti aplikuje i na celou lekci Pilates ve smyslu myšlenky cvičení "body and mind." Lekce se poté stává dokonale plynulou nejen v provedení jednotlivých modifikací a variant Pilates cviků, ale především v uceleném konceptu Pilates Institute®.

Principy Pilates: