KONCENTRACE - 1. princip Pilates

pilates_clinic_daniel_muller_koncentrace-jpg.jpgPři mnoha cvičebních technikách a programech může člověk zcela „vypnout“ během programu. Nevěnuje svoji pozornost na provádění jakéhokoliv cvičení a nechá svoji mysli na pospas vnímání všeho ostatního kolem sebe. Na takovéto cvičení bez soustředění na správně prováděný pohyb nemá pak tudíž vliv centrální nervový systém CNS, který řídí svalovou koordinaci na základě impulzů z našeho mozku.

Bez koncentrace a řízení se pohyby většinou provádějí podle naučeného, třeba i porušeného programu nedokonale a se špatným hybným stereotypem. Jsou vyvolávány automaticky z úložiště programům v našem mozku se všemi neduhy a chybami, které se stále mohou prohlubovat. Například našlapování při chůzi na jednu stranu chodidla. Program našlapování je zcela automaticky vyvoláván z oné "databáze programů" našeho těla a neumíme jej jen tak bez vědomé koncentrace ovlivnit. Pokud naše koncentrace či jinak soustředění nebude zacíleno na opravy našlapování ovlivní to naše držení těla následně chronickou bolestivost zad, páteře a kloubů.

Proto ve všech Pilates studio centrech dbá každý vyškolení Instruktor Pilates či Osobní Trenér Pilates na to, aby každý i ten nejzákladnější pohyb byl promyšleným procesem. Musí být kontrolován myšlenkou a naší koncentrací tak , aby byl proveden nejefektivněji vůči páteři a kloubům. Koncentrace mysli - spojením CNS se svaly pro dokonalé zvládnutí či opravy hybných stereotypů držení a používání těla nejen při cvičení funkčně zdravotního Pilates Institute® vede k zlepšení a zdokonalení postoje se zapojením CORE. Stránka „ mind & body“ této techniky jakoby "zablokuje" ostatní myšlenky, zatímco se soustředíme na správné provedení pohybu a tak následného celkového držení těla bez bolestivosti zad, páteře a kloubů spolu s aktivací hlubokého stabilizačního svalového systému páteře.

Principy Pilates: